PAKTUM
Mennyit keresnek az értékesítők?
A legjobban az informatikai termékek, szolgáltatások értékesítőit fizeti meg a piac, ám átlag felett keresnek a műszaki területen dolgozók is. Munkakört nézve a legkapósabbak a nagy ügyfelekre specializálódott key account managerek. A Covid-válság hatása: ahol túlhajtották az értékesítőket, onnan könnyebb más cégnek jó szakembert halászni - derül ki a Hays Salary Guide-jából.
Az értékesítőknek is nehezebb körülmények között kellett dolgozniuk az elmúlt időszakban, hiszen a járvány gazdasági megtorpanást is okozott. Így a korábbiaknál is fontosabb erény lett a szakmában a kitartás, és az új ügyfelek behozásának képessége. Sok helyen többletmunka hárult rájuk, hiszen a járvány következtében a cégek megszorítottak, esetleg elbocsátottak vagy nem pótolták a távozó kollégákat. A megnövekedett terhek miatt sokan nyitottabbak a váltásra, mint korábban, és jobban értékelik a stabil munkahelyi hátteret.
A lekeresettebb pozíció: key account manager
Az angol nyelvtudás és a digitális csatornákon való értékesítés készsége is egyre inkább alapelvárás. utóbbi az FMCG (gyorsan mozgó fogyasztási javak – napi fogyasztási cikkek) szektorban is nagyobb súlyt kapott. A Hays szakértői szerint a szektorban a Key Account Managerekre (nagyobb ügyfelekre specializálódott értékesítők) van a legnagyobb kereslet, akik akár 10-20% -os béremelést is kérhetnek, ha céget váltanak.
Az értékesítő pozíciók bérezése 300 ezer forint körüli minimumon kezdődik, nem műszaki területen (FMCG, elektronika, szórakoztatás és média), általában asszisztensi vagy képviselői pozícióban. A támogató területen a specialisták és menedzserek fizetése akár 800 ezer forint per hóig is felmehet, de a tipikus bruttó bér 400 és 680 ezer forint között van. Közvetlen értékesítés esetén a key account managerek tipikus fizetése, vagyis az átlag 700 ezer forint körül van, míg egy értékesítési menedzser már 1 millió forint körül keres.
A kétmillió forintot is elérheti a vezetői bérezés
A sales director fizetésének maximuma elérheti a 2 millió forintot, míg ha regionális pozícióban dolgozik, akkor akár a 2,3 millió forintot is. Ez utóbbi a maximum a nem műszaki területen lévő értékesítésben.
Műszaki területen a belépő szintek is már magasabban kezdődnek, a támogató, support asszisztencia 400 ezer forintról kezdődik és 600 ezer forintig terjed. Technikai területen egy key account manager 500 ezer és 1,2 millió forint közötti bruttót kereshet meg, a tipikus összeg 700 ezer forint. Míg egy értékesítési igazgató 1,2-1,8 millió forint havi bruttót kap.
Erre tesz rá még egy lapáttal az IT, ahol a sales support 500 ezer forintról indul, ugyanakkor a key account manager és a sales director fizetése, nem különbözik a nem specifikusan IT pozíciókétól. Itt is 500 ezer és 1,2 millió valamint 1,2-1,8 millió forint között lehet keresni.
A legmagasabb fizetés, amit a területen el lehet érni, az a régiós menedzsereké, bruttó 2 millió forintos összeggel. Vagyis ebben az esetben a nem technikai túlteljesíti az IT és technikai pozícióban rejlő lehetőséget.
A fenti és az alábbi táblázatok a bruttó alapbéreket mutatják, minimum, maximum és jellemző kategóriákban.
Forrás: HR Portál